GOSPODARSTWO RYBACKIE TYŚMIENICA SPÓŁKA Z O.O., uzyskało dotację z Unii Europejskiej na projekt pod tytułem: Rekompensaty wodnośrodowiskowe. Gospodarstwo Rybackie Tyśmienica Sp. z o.o. realizuje operację rekompensaty wodnośrodowiskowe mające na celu promowanie akwakultury o wysokim poziomie ochrony środowiska lub wsparcie wykorzystania tradycyjnych lub przyjaznych środowisku praktyk i technik w chowie lub hodowli ryb.
Tytuł projektu: Rekompensaty wodnośrodowiskowe w obiekcie Pszonka
W ramach operacji realizowane są wymagania wykraczające poza podstawowe zasady dobrej praktyki rybackiej, którymi są:
1) stosowanie obsad karpia w ilości nie mniejszej niż minimalne normy
2) terminowa realizacja obowiązków statystycznych w zakresie składania sprawozdań dotyczących powierzchni stawów rybnych oraz ilości ryb wyprodukowanych w stawach rybnych i innych urządzeniach służących do chowu lub hodowli ryb określonych w przepisach o statystyce publicznej;
3) prowadzenie księgi stawowej;
4) posiadanie przez cały okres realizacji operacji:
- a) numeru weterynaryjnego,
- b) dokumentu potwierdzającego ukończenie kursu lub szkolenia z zakresu dobrostanu ryb,
- c) posiadanie pozwolenia wodnoprawnego.
Realizowane zobowiązanie polega na wykonywaniu działań w ramach dwóch pakietów:
Pakiet 1 – podstawowy, który obejmuje łączne i nieprzerwane realizowanie wszystkich poniższych wymagań:
- a) roczny całkowity przyrost masy ryb poniżej 1500 kg/ha powierzchni ogroblowanej obiektu chowu lub hodowli ryb,
- b) wykaszanie nie mniej niż połowy długości koron grobli na szerokość nie mniejszą niż 1 metr, co najmniej dwukrotnie w sezonie, w terminie do dnia 15 września;
2) Pakiet 2 – rozszerzony, który obejmuje wypełnianie poniższego wymagania:
- a) produkcja dodatkowych cennych gatunków ryb wymienionych w załączniku nr 3 do rozporządzenia w ilości co najmniej 3,75% masy rocznej produkcji karpi w danym obiekcie chowu lub hodowli ryb.
Operacja ma na celu wspieranie akwakultury zrównoważonej środowiskowo, zasobooszczędnej, opartej na wiedzy, jak również promowanie akwakultury o wysokim poziomie ochrony środowiska wraz z promowaniem zdrowia i dobrostanu zwierząt oraz zdrowia i bezpieczeństwa publicznego.
W wyniku realizacji operacji zostanie osiągnięty następujący cel: Promowanie akwakultury o wysokim poziomie ochrony środowiska lub wsparcie wykorzystania tradycyjnych lub przyjaznych środowisku praktyk i technik w chowie lub hodowli ryb.
Grupą docelową jest producent akwakultury i podmiot prowadzący działalność w zakresie chowu i hodowli ryb.
Realizacja projektu w rezultacie przyczyni się do dobrego stanu środowiska, będą realizowane działania obejmujące odbudowę przyrody, zachowanie, ochronę ekosystemów, różnorodności biologicznej, zdrowia i dobrostanu zwierząt.
Łączna pomoc za 5 kolejnych lat kalendarzowych wynosi 504 250,85 złotych (słownie: pięćset cztery tysiące dwieście pięćdziesiąt złotych 85/100), przy czym współfinansowanie ze środków Unii Europejskiej, w ramach EFMRA, wynosi: 352 975,59 złotych (słownie: trzysta pięćdziesiąt dwa tysiące dziewięćset siedemdziesiąt pięć złotych 59/100).
#FunduszeUE lub #FunduszeEuropejskie
#FunduszeEuropejskiedlaRybactwa
#rybactwo
#EFMRA
www.rybactwo.gov.pl